Hill EC-3000 on korkealaatuinen, kompakti ja hiljainen paineilmakompressori sekä paineilmasäiliöiden että paineilma-aseiden suoraan täyttöön. Lähtöletkussa naaraspuolinen Foster-liitin, joka sopii suoraan useisiin ilma-aseisiin. Tyypillisen ilmakiväärin täyttö tyhjästä alkaen tapahtuu muutamassa minuutissa.
Kompressorissa on digitaalinen säätö ja automaattipysäytys halutussa paineessa. Kompressori tauottaa toimintaansa automaattisesti lämpötilan noustessa liian ylös.
Käyttöönottoon tarvittavat kampikammioöljy (50 ml) ja silikoniöljy toimitetaan mukana.
- Maksimipaine 300 bar
- Paino n. 25 kg
- Mitat P 47 x L 23 x K 38 cm
- Äänitaso vain 75 dB
- Virransyöttö 230 VAC, verkkokaapeli toimitetaan mukana
- Käyttölämpötila +5 - +75 °C
- Ilmantuotto n. 15-20 l/min
Täysin tyhjiä yli 4 L säiliöitä ei suositella täytettäväksi "yhdellä ajolla". Suuria säiliöitä täytettäessä kompressorin jäähdytystauot vähentävät keskimääräistä ilmantuottoa.
Käyttö- ja turvallisuusohjeita ehdottomasti noudatettava. Ei saa käyttää hengitysilmasäiliöiden täyttöön.
Käytä ainoastaan Hillin hyväksymiä kampikammio- ja silikoniöljyjä. Eri öljyjä ei saa sekoittaa. Kampikammion öljynvaihtoväli 50 käyttötuntia (vähintään kerran vuodessa).
Linkki käyttöohjeeseen tämän sivun lopussa.